راهنمای نویسندگان

  

نویسندگان محترم لطفا در ابتدا در سامانه ثبت نام نموده و سپس در صفحه شخصی نویسنده پروسه ارسال مقاله جدید را پیگیری فرمایید.

  

 

:: نکات قابل توجه:

1- در مقاله , قواعد دستور زبان فارسی و رسا بودن جملات مورد توجه ویژه قرار گیرد.

2- مقالاتی که برای چاپ در این مجله ارسال می گردد نباید قبلا در جایی ( داخل یا خارج کشور ) چاپ شده باشد ( مگر در شکل خلاصه در گردهمایی ها ) .همچنین نباید به طور همزمان برای چاپ به مجلات دیگر ارائه شده باشد.

3- در متن مقاله نباید واژه های بیگانه که معادل فارسی قابل فهمی دارند , معرفی گردد.

4- در مواردی که در متن مقاله ناگریز از اصطلاحات بیگانه استفاده می شود , بایستی عین اصطلاح نیز نوشته شود و چنانچه از مخفف های استاندارد استفاده گردد , در اولین مورد استفاده معرفی گردد.

5- مسئولیت مطالب مندرج در مقاله بر عهده نویسنده یا نویسندگان مقاله است .

6- ترتیب چاپ مقالات طبق ضوابط خاص مجله است و به ارزش علمی مقاله و یا شخصیت نویسندگان بستگی ندارد.

7- مجله در قبول , رد , حک و اصلاح مقالات آزاد است.

8- استفاده از مندرجات مجله با ذکر مآخذ آزاد است.

9- مقالات دریافتی توسط هیئت تحریریه با همکاری متخصصان امر داوری می گردد و در صورت تصویب با رعایت نوبت به چاپ می رسد . تصمیم نهایی برای چاپ مقاله توسط هیئت تحریریه صورت می گیرد.

10 - فقط زمانی که مقاله از نظر علمی پذیرفته شود جهت تأمین بخشی از هزینه های چاپ مجله مبلغ چهار میلیون ریال از نویسنده مسئول دریافت خواهد شد. برای اعضای انجمن زیست شناسی ایران پانصد هزار ریال تخفیف در نظر گرفته می شود (بانک تجارت شعبه دانشگاه تهران، خیابان انقلاب، به نام انجمن زیست شناسی ایران، شماره حساب 18620723 ، شماره شبا، IR470180000000000018620723).

(روش پرداخت کارت به کارت: شماره کارت انجمن زیست شناسی ایران 5859837000023297)

(روش پرداخت آنلاین از طریق کارتهای عضو شبکه شتاب)(جدید)

11 - تمامی مقالات ارسالی به مجله پژوهشهای جانوری قبل از ورود به فرآیند داوری از طریق نرم افزارهای مشابهت یاب بررسی خواهند شد و حداکثر مشابهت نگارشی قابل قبول بیست درصد است.

12 - سیستم داوری این مجله Blind peer review می باشد.

:: روش تنظیم مقاله:

از اساتید ,متخصصان و پژوهشگرانی که مایل به چاپ مقالات علمی پژوهشی خود در مجله می باشند خواهشمند است نکات زیر را در تدوین و ارسال مقاله رعایت نمایند.

1 - نویسندۀ عهده دار مقاله می بایست اسامی تمام همکارانی که در مقاله مشارکت داشته اند را در بخش اضافه کردن نویسندگان ذکر نماید، در غیر اینصورت مقاله از جریان بررسی خارج می شود. ضمناً ایمیل نویسندگان محترم می بایست ایمیل آکادمیک آنها باشد (معرفی نویسندگان در مقاله منتشر شده مطابق با آنچه که در تکمیل فرم سابمیت انجام می گیرد است).

2- مقالات ارسالی می تواند در شکل مقاله علمی پژوهشی کامل , کوتاه و یادداشت باشد.

3- مقالات مروری که حداقل 10 منبع آن به پژوهش های چاپ شده مولف یا مولفین اختصاص یافته باشد نیز جهت درج در مجله بررسی می شوند.

4- مقالات بایستی به زبان فارسی تهیه شوند ( به استثنا مقالات پژوهشگران خارجی که باید به زبان انگلیسی باشد ) و هر مقاله باید یک چکیده به انگلیسی داشته باشد.

5- مقالات نباید از 15 صفحه چاپ شده در مجله ( حدود  6 هزار کلمه ) تجاوز کند.

6- مقالات بایستی با حداقل فاصله خطوط 1.5 سانتیمتر و به صورت یک رو در کاغذ قطع A4 تایپ شود. حاشیه بالا و پایین و طرفین 3 سانتیمتر در نظر گرفته شود تا در صورت تصویب , انجام تغییرات و اصلاحات ضروری در آن با مشکل مواجه نشود.

7- هر مقاله علمی - پژوهشی بایستی دارای قسمت های زیر باشد: عنوان مقاله , مشخصات مولف یا مولفین و آدرس دقیق , 2 تا 5 واژه کلیدی  ( keywords   ) و چکیده به فارسی و انگلیسی , مقدمه , مواد و روشها نتایج و بحث به فارسی و فهرست منابع

8- عنوان مقاله , چکیده و مشخصات مولف یا مولفین  آدرس آنها ( فارسی و انگلیسی ) در یک صفحه به طور جداگانه تهیه شود . همچنین شماره تلفن و email فرستنده مقاله ذکر شود.

9- چکیده مقاله نباید از 100 کلمه کمتر و از 250 کلمه ( به فارسی و انگلیسی ) بیشتر باشد.

10- عنوان مقاله باید به طور دقیق و با رعایت کامل اختصار , اصلی ترین هدف پژوهش و نتایج حاصله را به طور روشن و گویا بیان کند و در آن از اختصارات , نشانه ها فرمول شیمیایی یا پانویس استفاده نشود.

11- تصاویر ارسالی مقالات باید اصل بوده و در صورت وجود جداول و نمودارها در متن و در محل مناسب آورده شود.

12- فهرست منابع بایستی به ترتیب زیر به صورت الفبایی ( نام خانوادگی اولین مولف ) تنظیم گردد و شماره هر مورد در متن داخل پرانتز آورده شود. نام خانوادگی مولف یا مولفین , حروف نخست نام کوچک , سال انتشار , عنوان مقاله , نام مجله و شماره مجله و شماره صفحات نام خانوادگی مولف یا مولفین , حروف نخست نام کوچک , سال انتشار , مشخصات مترجم یا مترجمین ( در صورت وجود ) , نام کتاب , صفحات ناشر , نام خانوادگی مولف یا مولفین , حروف نخست نام کوچک , سال انتشار , نام کتاب مترجم یا مترجمین , صفحات ناشر

13 - در نوشتن منابع , در صورت استفاده از منابع فارسی , ابتدا این منابع و سپس منابع خارجی آورده شود. ضمناً در قسمت منابع ابتدا کلیه رفرنسها را بر اساس نام خانوادگی نویسنده اول به ترتیب الفبایی مرتب نموده و سپس شماره گذاری گردد. شماره پشت هر رفرنس با شماره موجود در متن همخوانی داشته باشد.

14 - نویسنده محترم لطفاً متن اصلی مقاله و جداول و تصاویر را در یک فایل (نه بیشتر)  در قالب pdf ورژن 9 و فایل WORD ورژن 2003 یا 2007 همراه با شماره خطوط ارسال فرمائید. ضمناً filename مقاله انگلیسی باشد.

15 - نویسنده محترم لطفاً چنانچه مقاله شما طبق نظرات داوران نیاز به بازنگری کلی داشت، در مقاله بازنگری شده جاهایی که تصحیح نموده اید را هایلایت نمایید تا داور تطبیقی، داوری نهایی را با سرعت بیشتری انجام دهد.

16- آدرس دفتر مجله : آدرس اول - تهران - خیابان کریمخان زند - نبش خیابان شهید عضدی (آبان سابق) شمالی - ساختمان دانشگاه علامه طباطبایی - طبقه دوم - اتاق 208 - ص پ 1384-13148 -  آدرس دوم :  تهران - دانشگاه تهران - دانشکده علوم - انجمن زیست شناسی ایران - تلفن 88310033 و دورنگار 81032211.